Przyjazna sielskość

Kto nie chciałby znaleźć się w takim sielskim wnętrzu? Drewniany dom, na przykład na Mazurach, położony blisko jeziora. Za oknem drzewa i śpiew ptaków. A my na kanapie, rozmarzeni, patrzymy leniwym wzrokiem na płomień kominka.. Nasz kot przyjaźnie mruczy obok nas. Ten projekt wnętrz jest sielski, ale nie ciężki i to podoba mi się w nim najbardziej. Kolory nie są kontrastowe. Nie ma zbyt wielu dekoracji ludowych, za którymi nie przepadam. Jest wyważona i elegancka "wiejskość". Czas na herbatę z konfiturami… mhm.

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” albo „swojski”. W Polsce ten styl kojarzy się z wystrojem dawnych szlacheckich dworków i zamożniejszych wiejskich chat. Styl miał swoje pierwotne źródłow W Stanach Zjednoczonych. Tuż po uzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytani wykonywano coraz więcej mebli lokalnie, z drewna jakie było dostępne z jego wszystkimi niedoskonałościami, sękami i spękaniami. Takie meble drewniane do dziś stanowią podstawę stylu rustykalnego. Uzupełnieniem zaś są tradycyjne rzemieślnicze dodatki: tkaniny, ceramika, akcesoria.

Styl rustykalny (wiejski) jest przytulny ale aby pozostał elegancki nie można przesadzić z przaśnością i ludowością. Jeśli elementy domu takie jak ściany, podłogi, kominek, są bardzo proste wręcz prymitywne trzeba wnętrze nieco odświeżyć nowoczesnymi ale prostymi meblami i dodatkami.
Na zdjęciu na górze strony widać wnętrze z kominkiem z kamieni polnych, o bielonych ścianach i widocznych drewnianych belkach sufitowych. Stół jest nowoczesny ale prosty, uzupełniają go stylizowane na ludowo krzesła, kanapy i lampy są bardziej nowoczesne. Obicia mebli są lniane.
Kolorystyka wnętrza jest monochromatyczna, naturalne odcienie drewna, szarość i biel. To bardzo uniwersalne, relaksujące zestawienie barw. W innym wariancie białe tło ścian i drewno znakomicie kontrastują z kolorowymi dodatkami w ludowe wzory (poduchy, zasłonki, doniczki, wazoniki). Nie należy ich jednak wprowadzać za dużo i dobrze jeśli są to wzory z jednego regionu np. kaszubskie.

Jak uzyskać efekt rustykalnego wnętrza?

Wystarczy zastosować:

  • Podłogi naturalne drewniane
  • Ściany bielone, niekoniecznie wyrównane
  • Sufit – belkowany
  • Okna drewniane z drewnianymi szprosami
  • Meble drewniane, wiekowe lub stylizowane, masywne, proste w kształtach
  • Zasłony i obicia z naturalnych tkanin najlepiej lniane. W oknach mogą pojawić się dekoracyjne zasłonki i zazdrostki w ludowe wzory
  • Dywany i chodniki z naturalnych materiałów, proste najlepiej ręcznie plecione (gruby splot)
  • Dodatki: wyroby rzemieślnicze, ceramiczne i kamionkowe naczynia, metalowe kubełki, żeliwne garnki, wiklinowe plecione kosze, drewniane skrzynie
  • Wiekowe meble (lub odpowiednio stylizowane): prosta drewniana szafa, skrzynie, kufry, masywne drewniane stoły.

fot.: architekturawnetrz.pl

Scroll to Top