Salon jest centrum życia każdego domu. Pełni w nim również rolę reprezentacyjną. Zaprojektowanie spójnej, atrakcyjnej wizualnie i funkcjonalnej kompozycji, która łączy te dwie funkcje, nie jest proste. Przed podjęciem się takiego zadania warto poszukać profesjonalnych wskazówek na temat tego, co jest najważniejsze w takich wnętrzach i na co w nich zwrócić szczególną uwagę.
Architektura wnętrza
Samodzielne projektowanie wystroju salonu zazwyczaj opiera się na intuicji i wyobraźni. Brak podstawowej wiedzy, czy przygotowania do tego zadania może oznaczać stworzenie chaotycznej mieszanki stylów albo wnętrza, które jest pozbawione funkcjonalności. Dlatego zanim zaczniesz wybierać kolory farb i tapet czy przeglądać katalogi z meblami dokonać obiektywnej oceny architektury salonu oraz jego możliwości technicznych. Ponieważ aranżacja ma tworzyć spójną, a jednocześnie komfortową całość, konieczne jest uwzględnienie w niej każdego elementu, począwszy od wnęk okiennych po kontakty. Pominięcie tych ostatnich może spowodować, że ustawioną obok kanapy lampę będziesz włączać, rozciągając przewód przez całe pomieszczenia. Natomiast ulokowanie fotela do czytania dużej odległości od okna sprawi, stracisz tak cenne dzienne światło. Poza szczegółami architektonicznymi w projektowaniu wystroju salonu niezwykle istotne są też jego wymiary. Zaplanowanie stref w małym wnętrzu zazwyczaj wymaga kompromisów oraz wprowadzenia wzorów, kolorów czy detali, które je optycznie powiększą.
Odpowiednie meble w salonie to podstawa
Ponieważ salon w domu jest miejscem rodzinnych spotkań, a jednocześnie strefą wypoczynku, jego aranżację warto zacząć od mebli. Zanim je wybierzesz poznaj preferencje wszystkich domowników. Dla każdego powinno znaleźć się miejsce, w którym będzie przyjemnie spędzał czas. To najlepszy sposób na to, aby umacniać więzi rodzinne. Z drugiej strony do salonu zapraszasz znajomych, krewnych i przypadkowych gości, o których komfort też warto zadbać. Czym więc powinny się wyróżniać meble do salonu?
Przede wszystkim muszą być wygodne i niezbyt ciężkie, aby nie dominowały w przestrzeni i nie zaciemniały wnętrza. Jeśli decydujesz się na konkretny, zdefiniowany styl zadbaj o jednolitą całość kompozycyjną. Dobieranie meblościanki do skandynawskiego zestawu wypoczynkowego z pewnością nie jest trafionym pomysłem. Możesz ją jednak zastąpić kredensem lub prostą witryną w tym samym designie. Wielkość i optyczny ciężar mebli powinny stanowić kompromis pomiędzy wygodą, a funkcjonalnością wnętrza. Masywne kanapy w małych salonach ograniczają możliwość poruszania się i tworzą klaustrofobiczne wrażenie.
Kolory do nowoczesnego pokoju dziennego
Chociaż każdy ma swoje ulubione kolory, z którymi lubi obcować, nie zawsze są one właściwym wyborem do salonu. To pokój o charakterze ogólnym, neutralna strefa, która powinna też wyróżniać się neutralną aranżacją. Najkorzystniej w tym wnętrzu wypadają jasne, pastelowe barwy, które są też doskonałym tłem dla różnych dekoracji i mebli.
Ciepłe odcienie dodatkowo rozświetlają pomieszczenie. W efekcie jest ono bardziej pozytywne, sprzyja wypoczynkowi i optymistycznemu spojrzeniu na otoczenie. Ponadto mały salon w mieszkaniu dzięki jasnym barwom wyda się większy i przestronniejszy. Jeśli wybrany przez Ciebie zestaw mebli, lampy czy ulubiony obraz są kolorowe, konieczne jest stworzenie dla nich stonowanego tła. Takim neutralnym kolorem jest szary w różnych odcieniach. Nieoceniona jest także neutralna biel, którą możesz wykorzystać jako podstawę aranżacji w każdym wybranym stylu. W towarzystwie bieli idealnie zaprezentuje się zarówno nowoczesny salon, jak i rustykalny czy skandynawski.
Właściwy klimat wnętrza
Nie można zapominać o tym, że salon w mieszkaniu jest miejscem, które definiuje cały dom. Podobnie jak jeden życzliwy uśmiech do obcej osoby może zapewnić Ci jej sympatię, tak jedna chwila w salonie ukształtuje w gościu opinię o Twoim domu. Często wystarczą detale, aby w najskromniej urządzonym wnętrzu stworzyć wyjątkową atmosferę.
Nie muszą to być przestronne pokoje i ekskluzywne meble z epoki. Wystarczy ekologiczny kominek, wazon z bukietem kolorowych kwiatów, regionalna płaskorzeźba w drewnie czy plakat z napisem „W tym domu wszyscy się kochamy”. Aby stworzyć wyjątkowe wrażenie, pomyśl również o nietypowych rozwiązaniach. Z pewnością przyciągnie uwagę i na długo zostanie zapamiętana piękna fototapeta na ścianie czy imitacja cegieł, która podkreśli industrialny klimat wnętrza.
Salon w domu dla Ciebie, a nie dla gości
Chociaż salon w mieszkaniu jest miejscem reprezentacyjnym i to w nim przyjmujesz wszystkich gości, podczas jego aranżacji pamiętaj o tym, że urządzasz go przede wszystkim dla siebie. Dlatego każdy element powinien być pomyślany tak, aby zapewniał Ci maksymalną wygodę. Jeśli lubisz oglądać telewizję, zadbaj o odpowiedni kącik z wygodną kanapą, zaciemnieniem okien czy szafką telewizyjną o właściwej wysokości.
Jeśli Twoim zwyczajem są poobiednie spotkania z książką, wygospodaruj miejsce na miękki fotel i odpowiednie oświetlenie, a także na podręczny stolik na filiżankę z herbatą. Aranżując nowoczesny salon, poszukaj inspiracji lub zwróć się o pomoc do profesjonalistów. Uzyskasz ją w studiu Miśkiewicz Design, w którym od lat powstają wspaniałe projekty małych i dużych salonów z kuchnią, jadalnią, w domach i blokach oraz w każdym stylu.