Aranżacja wnętrz i dekoracje wielkanocne-porady architekta

Jak zaaranżować wnętrza i dopasować wielkanocne dekoracje?

Wielkanoc to szczególny czas dla każdego z nas. To najstarsze święto chrześcijańskie sięgające IV wieku. Tworzenie ozdób na Wielkanoc to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Uroczyste śniadanie, rodzinne spotkania, warto postarać się aby nasze mieszkanie miało specjalny wystrój na Wielkanoc.  

Pomysły jak udekorować mieszkanie na Wielkanoc

Wystrój mieszkania na Wielkanoc to przede wszystkim wiosenny klimat, który łatwo wprowadzić za pomocą kwiatów i zielonych gałązek.

Niezbędne elementy Wielkanocnej aranżacji wnętrza to wynikające z tradycji, pisanki, figurki zajączków, kurczaczków, baranków.

Od naszych upodobań zależy czy dekoracje wnętrza na Wielkanoc z tych bazowych elementów będą w stylu nowoczesnym, tradycyjnym czy rustykalnym. Warto popatrzeć na całe nasze mieszkanie i ocenić jaki sty będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.

Dobrym pomysłem jest też wybranie schematu kolorystycznego dla dekoracji domu na Wielkanoc. Możemy używać tradycyjnego żółtego i zieleni jako bazowych kolorów lub postawić na nowoczesne pastelowe i białe elementy albo paletę monochromatyczną, wszystkie odcienie naturalnego koloru skorupki jajka (biel, beże, brązy).

Tradycyjne dekoracje na Wielkanoc to pisanki.

Pisanki wielkanocne to obowiązkowa dekoracja na Wielkanoc. Od niepamiętnych czasów z tej okazji malowano i przyozdabiano jajka. Od czasów pogańskich jajka były symbolem odradzającego się życia, a także zwycięstwa wiosny w walce z zimą i nocą.

Skąd wzięło się malowanie jajek?

Najstarsze odnalezione ubarwione jajka pochodzą z Mezopotamii. Natomiast jajko w Egipcie symbolizowało bogini Ptah, w w Grecji – Afrodytę. W tekstach Owidiusza są fragmenty o malowaniu jajek. Jest wiele legend i podań z tym związanych. Z X w. pochodzi pewna grecka legenda. Św. Magdalena po zobaczeniu pustego grobu udała się do domu, a tam zobaczyła czerwone jajka. Zabrała je ze sobą i opowiadając apostołom o zmartwychwstaniu Jezusa, rozdawała te jajka.

Ręcznie robione ozdoby na Wielkanoc czyli jak zmieniały się techniki malowania pisanki.

W dzisiejszych czasach idziemy do sklepu po gotowe farbki do barwienia jajek ale kiedyś
musiano sobie radzić z pomocą naturalnych barwników. Jeśli ktoś chce wypróbować tradycyjne metody to może uzyskać kolor żółty z łupin cebuli. Gotując łupiny cebuli czerwonej uzyskamy barwę niebiesko-fioletową. Kolor jasnożółty pochodził kiedyś z kory młodej jabłoni i jaskrów polnych. By uzyskać kolor zielony, przygotowywano wywar chociażby z pokrzywy, liści fiołka czy też młodego żyta ozimego. Pisanki o kolorze czerwonym pochodziły z wywarów z m.in. owoców czarnego bzu, kory dębowej, szyszek czy krokusów. A czerń można było uzyskać dzięki korze olchy i liściom klonu czarnego. Można też przeprowadzić eksperymenty z kawą i cynamonem.

Pisanki są najważniejszym elementem dekoracji domu na Wielkanoc. Z czasem rozwijała się sztuka ich zdobienia. Zaczęto tworzyć rysowanki z pięknymi ornamentami. Ten sposób ozdabiania rozwijał się. Matki przekazywały córkom różne sposoby zdobień. Każde pokolenie dodawało coś od siebie i obecnie możemy zobaczyć niesamowite cuda pisankowe.

Pisanki nie muszą być tradycyjne, malowane w ludowe wzory, poniżej kilka przykładów nowoczesnych wzorów dla tego elementu dekoracji Wielkanocnej

Styl rustykalny, a rośliny i dekoracje na Wielkanoc

Jeśli kochasz styl rustykalny to dekoracje Wielkanocne nie powinny przedstawiać problemu. Szczególnie w aranżacjach pokoi dziecięcych kompozycja rustykalna wraz z dekoracjami będzie świetnie się prezentować. Pasuje tu wszystko co wiąże się z ludową tradycją, wydmuszki czy drewniane malowane tradycyjnie pisanki, rękodzieło artystyczne. Jest jeszcze czas aby poszukać i zamówić przez Internet interesujące, wykonane z włóczki ażurowe wiszące pisanki lub wykonać je samodzielnie (w Youtube znajdziecie instrukcje). Na kominku, na parapecie czy w łazience można poustawiać figurki kurcząt, gęsi, gołębi i innych ptaszków. Pięknie wyglądają też w doniczkach z własnoręcznie wyhodowaną rzeżuchą (trzeba pamiętać, że rośnie co najmniej tydzień).

Rośliny są uniwersalnym elementem każdej dekoracji wnętrza na Wielkanoc
Wiosenne kwiaty takie jak żonkile, tulipany, hiacynty czy stokrotki pasują do każdego stylu aranżacji wielkanocnych. Wszystko zależy od dodatków. Kwiaty w doniczkach utrzymają się dłużej. Delikatne wiszące jajka wydmuszki można umieścić na bukietach z zielonych gałązek i kwiatów.
Na wielkanocnym stole pięknie prezentują się ozdobne zielone wieńce z wplecionymi pisankami lub figurkami kurczaczków.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej inspiracji dotyczących aranżacji i projektów wnętrz, zobacz realizowane przez nas moodboardsy!

Scroll to Top