W stylu skandynawskim
Jak łatwo się domyślić, sama nazwa wskazuje nam skąd pochodzi styl skandynawski. Na przełomie xix i xx wieku zapoczątkował go szwed carl larsson, który był malarzem i, rzecz jasna, architektem wnętrz. Jego twórczość inspirowała mieszkańców północnej europy do aranżowania jasnych przestrzeni mających różnić się na tle ponurego mroku i chłodu. Moim zadaniem było stworzenie wnętrza w stylu skandynawskim, które będzie jednocześnie kobiece. Z czasem styl skandynawski wykształcił wiele nurtów, przy tym projekcie skupiliśmy się na najważniejszych jego cechach. Co ciekawe, ten styl bardzo pasuje do naszego klimatu, stety niestety, nasza aura pogodowa jest bliższa krajom północnym, niż wiecznie słonecznym krainom nad morzem śródziemnym. Stąd wiele elementów po prostu sprawdza się u nas doskonale, powodując, że dobrze czujemy się w tak zaaranżowanych wnętrzach. To mieszkanie jest niezwykle wygodne i ponadczasowe.
Przytulny i funkcjonalny minimalizm
Minimalizm w skandynawskim wydaniu nie oznacza zupełnego ascetyzmu, na szczęście! Tutaj wszystko ze sobą idealnie współgra, nie przytłaczając wnętrza. To mieszkanie w stylu skandynawskim jest przytulne, dzięki wypracowanej harmonii, ale też, co bardzo ważne, zastosowaniu naturalnych tkanin i materiałów. W projekcie, ciepły ton drewna stanowi stonowany kontrast w stosunku do szarości, bieli i delikatnych pastelowych, ale chłodnych barw. Wszystkie meble charakteryzuje prostota w najlepszym wydaniu
Biel, magia szarości i delikatny powiew chłodu północy
Biel jest właściwie najczęściej wymienianą cechą stylu skandynawskiego, to ona stanowi jego podstawę. Za jej sprawą wnętrze staje się niezwykle jasne i w połączeniu z dużą ilością światła, czy to dziennego, wpadającego przez duże przeszklenia, czy światła sztucznego po zmroku, powoduje, że pomieszczenia zyskują przestrzenność. Skandynawskie wnętrza są jasne i widne nawet w ponure dni. Czerpią one barwy z natury, dlatego pojawiają się przy tym delikatne szarości i błękity inspirowane jesiennym niebem.
Sypialnia oazą spokoju
Szczególnie widać rolę kolorów w sypialni, gdzie została zastosowana fototapeta w rozmalowane chmury, które sprawiają, że pokój jest spokojny i przytulny. Sypialnia niewątpliwie stanowi oazę, miejsce wypoczynku, uspokojenia myśli i regeneracji, a w tej sypialni na pewno się to uda. Jej wnętrze jest niezwykle lekkie i przytulne. Ława z miękkim materacem umieszczona przy oknie to punkt, w którym można się zrelaksować, zebrać myśli i poczytać ulubioną książkę. Jako kobiece mieszkanie, nie mogło zabraknąć tego, co kobiety lubią w swoich pokojach najbardziej, czyli toaletki. Oczywiście z teatralną oprawą lustra, pełną żarówek, przy którym makijaż zawsze wyjdzie idealny.
Urok dodatków i ogromna waga szczegółów
To mieszkanie niezwykle uniwersalne, które łatwo można dostosować do każdej pory roku i okazji. Wspaniałe dla każdego wielbiciela dodatków i ozdób, bo neutralne barwy pozwalają z ogromną łatwością dobierać najróżniejsze dekoracje. Pięknie będą się prezentowały wybrane przez nas poduszki, koce, doniczki w delikatnych chłodnych pastelach. Jednak jeśli tylko zapragniemy wpuścić do środka odrobinę ciepła i letnich barw możemy tego dokonać z ogromną łatwością. Biel i szarości są wdzięcznym tłem, także dla fanów świątecznych bibelotów, ciepłych koców, czy jesiennych barw. Ogromną rolę w tym mieszkaniu grają też szczegóły, nienarzucające się, proste, ale z klasą. Zwróćcie uwagę na uchwyty szuflad, to małe dzieła sztuki. Coś tak zwykłego, co mogłoby pełnić jedynie czystą funkcję stało się małym punktem przykuwającym naszą uwagę. Tego typu obiekty powinny być w skandynawskich wnętrzach bardzo subtelne. Umieściliśmy tutaj też dużo praktycznych gadżetów, lusterko na ruchomym i składanym uchwycie czy lampka do czytania to małe rzeczy, które usprawniają codzienność.
Wysoka jakość i najlepszy design
Mieszkańcy północnej Europy dokonują wyborów z myślą o środowisku, meble są z wysokiej jakości naturalnych materiałów, dlatego nie mogło ich zabraknąć także w tym projekcie. Jasne drewno pojawia się na podłodze salonu, sypialni, pokoju dziecięcego i kuchni. Wysokiej jakości drewno sprawdza się też, jako dobre zabezpieczenie ścian zarówno w kuchni jak i w łazience. Dodatek drewna sprawia, że mieszkanie staje się bardziej organiczne. Elementy wspólne spotykamy w każdym pomieszczeniu, mieszkanie jest jednorodne w swoim stylu, nie powoduje to zbędnego zamieszania. Jak już zostało wspomniane, meble skandynawskie cechuje prostota i praktyczność, tylko najlepszy design i projekt sprawiają, że są one ponadczasowe i prezentują się pięknie. Duży i wygodny fotel jest nawiązaniem do kontrastów, które lubi ten styl. Nie jest jednak on aż tak ciemny, kolor burzowych chmur sprawia, ze mebel się wyróżnia, ale nie odstaje od pozostałych elementów wystroju. Organiczny charakter i ciepłe tony powodują, że mieszkanie staje się ciepłe, pomimo dominującej ilości bieli i szarości. To miejsce inspirowane północą jest niezwykle przytulne i przyjazne.
Prowadzenie projektu: Miśkiewicz Design
Zdjęcia: Anna Powałowska
Stylizacja wnętrz: Miśkiewicz Design