Mieszkanie w stylu eklektycznymDobre wzornictwo nigdy nie wychodzi z mody. Dowodem jest popularność stylu retro z lat 50, 60 czy 70 we wnętrzach. Styl prosty ale niebanalny, awangardowy i hippisowski jednocześnie, bardzo wyrazisty i kolorowy. Styl eklektyczny we wnętrzach łączy różne trendy, pozwala na łączenie elementów różnych stylów. Aby nie przesadzić i by nie powstał bałagan warto wybrać jedną stylistykę, która będzie miała przewagę we wnętrzu i tylko okrasić ją elementami z innego typu wzornictwa. Spójności dodaje też jednolita kolorystyka, wybrane 2-3 kolory główne, które przewijają się we wszystkich elementach wnętrza.

,,Inwestorzy pragnęli stworzyć przytulny zakątek dla swojej córki, która w Warszawie miała osiąść na stałe. Mieszkanie miało być funkcjonalne i przytulne. Nie było mowy o typowym nowoczesnym, albo skandynawskim stylu. Głównym zabiegiem artystycznym jest wykorzystanie potencjału kolorów i ponadczasowego drewna.”

Metamorfoza mieszkania zakłada wykorzystanie istniejącej sytuacji, zmianę wyglądu przez przekształcenie istniejących elementów. W tym mieszkaniu z zastanego stanu pozostał tylko parkiet, który wymagał gruntownej renowacji.

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym nie jest prostą sprawą. W projekcie należy uwzględnić źródło światła i tak je wykorzystać, aby zabudowa kuchenna (kuchnia) nie wydawała się ciemna i niewielka. Mimo wykorzystania ciemnych mebli kuchennych w zabudowie, odpowiednie zaprojektowanie nowoczesnego oświetlenia w salonie i aneksie, spowodowało niezwykły efekt.

Długo myślałam nad dopracowaniem stylu i kolorystyki tej nowoczesnej aranżacji salonu z jadalnią i aneksem kuchennym. Zaproponowałam w pierwszym etapie projektu wnętrza Moodboard gdzie łączyłam drewno i jego wybarwienia, kolory szarości, kolory ziemi, taupe, czerni. Próbowałam dodać kolor jako akcent, bo taki był pierwszy zamysł. Ostatecznie, na całość projektu, tego nowoczesnego mieszkania, miało wpływ jedno zdjęcie. Zachwycająca tapeta czarno-szara i ciemne wykończenie kuchni i salonu. Powstała minimalistyczna, kobieca monochromatyczna ale przytulna aranżacja wnętrza.

Remont mieszkania podczas metamorfozy

Ponieważ mieszkanie było w opłakanym stanie, wymagało skucia ścian, tynków, doprowadzenia nowych podłączeń do co, wyburzania nadproża w kuchni, wymiany drzwi, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Prace remontowe utrudniał fakt, że inwestorka studiowała za granicą, dlatego prawie cały proces metamorfozy odbywał się drogą telefoniczną i mailową.

Mieszkanie przeszło spektakularną metamorfozę: od bardzo przeciętnego po gustownie urządzone w eklektycznym stylu.

Czasami niewielkimi nakładami finansowymi można stworzyć naprawdę ładne i stylowe wnętrze. Wystarczą chęci, pomysł i determinacja w dążeniu do celu.

Kolorem przewodnim tego wnętrza jest butelkowa zieleń. W salonie króluje wygodna kanapa w tym kolorze. Dodatki szaro-niebieskie i brązowe idealnie kontrastują z tym kolorem. Ciemne drewniane meble mają kolor parkietu.

Metamorfoza kuchni

Nijak zaprojektowana kuchnia w kolorze brązu i beżu zyskała nowy blask dzięki postawieniu na odważny granat. Nasycona barwa doskonale współgra z wzorzystymi kaflami (płytki azulejos) ułożonymi na ścianie nad blatem. Charakteru całości dodaje zlewozmywak w angielskim klimacie oraz sprzęt agd stylizowany na retro.

Metamorfoza sypialni

Malutka sypialnia jest utrzymana w tej samej kolorystyce co reszta mieszkania. Drzwi wewnętrzne są pomalowane na zielony kolor idealnie współgrający z kanapą i szafą zdobią je mosiężne okucia i klamki.

Metamorfoza łazienki

Łazienkę udało się optycznie powiększyć dzięki wykorzystaniu jasnych płytek. Monochromatyczną całość przełamuje wzorzysta ceramika, która pojawia się tylko w wybranych strefach.

Powstało oryginalne ciepłe wnętrze w stylu eklektycznym. Bardzo przytulne i jednocześnie funkcjonalne.

Prowadzenie projektu: Miśkiewicz Design
Zdjęcia: Anna Powałowska
Stylizacja wnętrz: Miśkiewicz Design

Scroll to Top