Budownictwo z czasów PRL-u charakteryzowało się bardzo oszczędnym gospodarowaniem przestrzenią. Podczas, gdy współczesne M-4 na powierzchni około 60 m2 mieszczą trzy pokoje i kuchnię, blokowe standardy są znacznie skromniejsze. Jednym z ówczesnych trendów był aneks kuchenny. Jak urządzić małą kuchnię w bloku, aby była estetyczna i komfortowa?
Aranżacje kuchni w bloku – współczesne problemy
Mała, wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty w przeszłości była standardem. Dlatego lokatorzy uczyli się, jak zmieścić w niej kilka niezbędnych szafek, kuchnię gazową, lodówkę i zlewozmywak. Od lat 70-tych ubiegłego wieku, w których powstawały takie budynki, nie tylko upłynęło pół wieku, ale też intensywnie rozwijała się produkcja sprzętu AGD. Dlatego obecne aranżacje kuchni w bloku muszą uwzględniać więcej elementów wyposażenia, rozmieszczanych na tej samej powierzchni.
To podstawowy problem, którego rozwiązanie wymaga nie tylko znajomości technik budowlanych, ale też wiedzy o dostępnych modelach lodówek, kuchenek, zmywarek i urządzeń z grupy małego AGD. Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdza się w takich sytuacjach są meble na wymiar i urządzenia AGD do zabudowy. Stwarzają one możliwość dopasowania elementów do wnęk czy innych elementów architektury kuchni. Nieco mniej ograniczeń stwarzają aranżacje salonu z aneksem kuchennym w bloku. Otwarcie kuchni na salon czy jadalnię sprawia, że oba pomieszczenia można połączyć bufetem lub szafką. To dodatkowe miejsce na urządzenia AGD, naczynia oraz blat roboczy.
Jak urządzić małą kuchnię w bloku, aby była funkcjonalna?
Funkcjonalność jest najważniejszą cechą wnętrza kuchennego, dlatego jej osiągnięcie stanowi priorytet. W tradycyjnych aranżacjach kuchnię dzieli się na pięć stref o różnym przeznaczeniu. Wąska kuchnia w bloku z wielkiej płyty zazwyczaj nie stwarza takich możliwości. Dlatego dobry architekt powinien zastosować kompromisy, łącząc różne funkcje w jednej przestrzeni. Przykładowo, strefa przechowywania może uzupełniać strefę zmywania, w formie odpowiednio zaaranżowanej szafki pod zlewem. Miejsce na garnki i także znajdzie się też w praktycznych szafkach narożnych, dzięki którym jest możliwe wykorzystanie pustej przestrzeni pod blatem. Projekt małej kuchni w bloku może też uwzględniać narożny zlewozmywak, wbudowany w taką szafkę. Praktycznym rozwiązaniem dla osób, które nie korzystają z piekarnika jest płyta grzewcza.
Mała kuchnia w bloku – projekt zabudowy w górę
Jednym ze sprawdzonych sposobów aranżacji małej u wąskiej kuchni jest projektowanie jej zabudowy w górę. Standardowe meble kuchenne, które oferują producenci, składają się z zestawu szafek stojących i wiszących. Te drugi sięgają do wysokości około 2 m pozostawiając pustą, niewykorzystaną przestrzeń powyżej. Projekt małej kuchni w bloku może uwzględnić zabudowę pod sufit. Dzięki temu meble zyskają dodatkowe półki. Aby zmniejszyć przytłaczające wrażenie, jakie stwarza taka zabudowa warto wykorzystać jasne kolory oraz przeszklenia i sufitowe oświetlenie LED. Szafki wykonywane na wymiar mogą być dostosowanie do każdej architektury pomieszczenia. Pozwala to na zagospodarowanie wnęk, narożników, a także wnętrz o niestandardowych wymiarach.
Aranżacje salonu z aneksem kuchennym w bloku
Na ciekawe rozwiązania aranżacyjne pozwala salon z aneksem kuchennym. Dzięki połączeniu obu części w jedno pomieszczenie zwiększa się dostępna przestrzeń. W efekcie wnętrze nie jest klaustrofobiczne, a dzięki oknom i odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu może być jasne i przyjazne. Aby nie zaburzyć tego klimatu, warto zastosować tylko niewysokie, lekkie meble, które symbolicznie oddzielą obie strefy.
Kuchnia otwarta na salon w bloku powinna tworzyć z nim jednolitą całość, dlatego projekt warto opierać na podobnej gamie kolorystycznej i motywach. Estetyka i wykończenia są tu szczególnie ważne, gdyż cały kuchenny bałagan jest doskonale widoczny dla osób w salonie. Na podobnych zasadach powinna też być urządzana kuchnia z jadalnią w bloku. Tu jednak można sobie pozwolić na więcej swobody, gdyż oba pomieszczenia pełnią podobne funkcje. W przeciwieństwie do jadalni, salon jest strefą wypoczynku i widok brudnych garnków czy odgłosy zmywania mogą zakłócać komfort domowników lub gości.
Metamorfoza kuchni w bloku – rozsądne kompromisy
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię w bloku, z pewnością zakładasz, że z wielu rzeczy będzie trzeba zrezygnować. Nie jest to prawda. Nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku pozwalają na stworzenie estetycznego pomieszczenia o wysokiej funkcjonalności. Na estetykę i nowoczesność mogą wpływać różne ciekawe rozwiązania takie jak szkło w kuchni nad blatem, nowoczesne szafki narożne i wysuwane, sprzęt AGD do zabudowy czy wspomniane płyty grzejne. Warto też zwrócić uwagę na elementy takie jak wentylacja w kuchni w bloku czy na jakiej wysokości blat w kuchni będzie najbardziej funkcjonalny.
Rozsądne kompromisy są tu konieczne. Jednocześnie pozwalają na tworzenie ciekawych rozwiązań, dzięki którym kuchnia będzie wyjątkowa. Metamorfoza kuchni w bloku nie jest łatwa. Wymaga wiedzy i znajomości technik budowlanych oraz rynku dostępnych produktów – mebli, sprzętu czy dekoracji. Z tego powodu projekt małej kuchni w bloku warto powierzyć profesjonalnym architektom ze studia Miśkiewicz Design. Zaplanujemy aranżację salonu z aneksem kuchennym w bloku, wykonanym projekt małej kuchni o nietypowych rozmiarach, a także kuchni z jadalnią, uwzględniając w nich wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania.